Džem od jagoda
Pošto zbog kiše i hladnog vremena jagode ove godine prilično kasne pravi je trenutak da vam predstavimo sjajan način za pripremu džema od jagoda. Priprema je jednostavna, a rezultat ne može da izostane. Jedino što u receptu može da varira je količina šećera. Mi stavljamo samo 200 grama, a ako volite slađi džem slobodno stavite više. U tom slučaju će slast biti dominantnija od divnog mirisa jagoda pa predlažemo da probate jednu turu ovako kako predlažemo.
Sastojci:
- 1 kg svežih zrelih jagoda
- 200 gr belog kristal šećera
- Sok od pola limuna
Priprema:
- Dobro operite jagode pa ih ocedite kroz cetku. Tokom pranja odstranite peteljke ili to uradite kasnije na dasci za sečenje. Grubo ih isecite na kocke i stavite u veću i dublju šerpu (to je važno zbog kasnijeg prskanja), a obratite pažnju da to bude šerpa koja ne zagoreva.
- Dodajte sok od limuna i šećer i varjačom mešajte desetak minuta kako bi jagode počele da puštaju sok. Dobićete sirupastu smesu idealnu za početak kuvanja džema.
- Кuvanje počinjete tako što ringlu koja odgovara vašoj šerpi uključite na najjače, stavite šerpu na nju i stalno mešate. Čim provri, temparaturu spustite na srednje jaku. Nakon 10-15 min mešanja pojaviće se bela pena što je znak prve faze kuvanja. Tada ostavite džem da se kuva i mešajte ga svakih minut – dva.
- Nakon 15 min smesa će postajati sve gušća, što je znak karamelizacije šećera i kraja druge faze kuvanja. Tada ponovo varjaču u ruke i konstantno mešajte džem još 15 minuta. Džem ne sme da zagori, jer bi to ubilo njegov nežni ukus i miris i praktično je neupotrebljiv.
Da je džem gotov znaćete po tome što će bela pena postati tamno crvene boje. - Ukoliko želite da se uverite da je džem sigurno gotov, na jako hladan tanjir (koji ste pre toga stavili u frižider) stavite jednu kašiku džema i drugom kašičicom povucite crtu kroz sredinu. Ukoliko se stranice džema ne spoje, odnosno džem nije više toliko tečan da se spoji, vaš džem je gotov!
- Na kraju ide konzerviranje. Ono počinje tako što prazne tegle zajedno sa poklopcima stavite u duboki sud i prelijete ih vrelom vodom. Voda treba da bude i u teglama i oko njih. Sve treba da bude potopljeno. Ostavite ih tako minut – dva da se dobro ugreju, izvadite i ocedite. Kutlačom prebacite džem u tegle i pažljivo ih zatvorite. Tako zatvorene ih okrenite naopako da bi se stvorio vakum i na taj način će vaš džem biti konzervisan. S obzirom da u njemu nema konzervansa, tegle, kada se ohlade treba premestiti u frižider ili neki hladan podrum gde mogu da stoje oko 3 meseca.